A Pannonhalmi borvidék bemutatása

A Pannonhalmi borvidék pincészetei:

Canter Borház, Deé Családi Pincészet, Cseri Pincészet

 

Frissen elkülönült borvidék

Sohasem volt országos jelentőségű vagy ismertségű borvidék. Önálló borvidékké is csak a XX. század legvégén vált. A borivó ember azonban az elmúlt századokban is tudta, hogy Szent Márton hegye környékén jó bort lehet inni, hiszen ezt isszák a papok is: azok tudják igazán, hol terem a jó bor!

A Pannonhalma-Sokoróaljai borvidék a Dunántúl északnyugati részében, a Bakony-hegységtől északra, a Kisalföld peremén terül el. A Pannonhalma, Csanak és Szemere hegyek alkotják a vidék magját, helyesebben ezek inkább dombok, hiszen legmagasabb csúcsuk is csak 317 méterig ér.

A borvidék közigazgatásilag Győr-Moson-Sopron megyében található. Écs, Felpéc, Győr-Ménfőcsanak, Győrság, Győrszemere, Győrújbarát, Kajárpéc, Nyalka, Nyúl, Pannonhalma, Pázmándfalu, Ravazd, Tényő településeknek a szőlőkataszter szerinti I. és II. osztályú határrészeire terjed ki.

A Pannonhalma-Sokoróalja-i borvidék teljes területe 3944 ha, amelyből 3236 ha első osztályú termőhely. Sajnálatos, hogy ennek a területnek töredéke, csak mintegy 662,9 ha van szőlővel betelepítve.

A táj időjárási viszonyai kiegyenlítettek, mérsékelten kontinentális klímájú. Országos viszonylatban közepes fény-, hő- és jó csapadékellátottságúnak számít; mérsékelten hűvös.

A sokoróalji dombok alapkőzetét felső miocén (pannóniai-pontusi korú) tavi homok és agyag, negyedidőszaki kavics és homok építi fel. A homokon barna erdőtalajok, a löszön barna erdőtalaj és közepesen kötött, vékony, vályogos lösztalaj alakultak ki, mozaikszerűen elhelyezkedő homokfoltokkal.

Domborzata tagolt, a Sokoróalja és a Bakonyalja lankás déli lejtőin települtek a legjobb ültetvények.

Forrás:
Rohály Gábor, Mészáros Gabriella, Nagymarosy András
Terra Benedicta – Áldott föld, 2004

 

A Pannonhalmi borvidék néhány bora:

Pannonhalmi Rajnai rizling, Pannonhalmi MIR, Pannonhalmi Merlot, Pannonhalmi Cabernet Franc, Pannonhalmi Olaszrizling, Pannonhalmi Legenda, Pannonhalmi Irsai Olivér, Pannonhalmi KeDeély, Pannonhalmi Üdeén

 

A Pannonhalmi borvidékhez tartozó települések:

Bakonypéterd, Écs, Felpéc, Győr-Ménfőcsanak, Győrság, Győrszemere, Győrújbarát, Kajárpéc, Lázi, Nyalka, Nyúl, Pannonhalma, Pázmándfalu, Ravazd, Románd és Tényő.

 

A Pannonhalmi borvidék pincészetei által termesztett szőlőfajták:

Kékfrankos, Irsai Olivér, Cabernet franc, Merlot, Rajnai rizling, Olaszrizling

 

 

Borkedvelőknek

  • bejelölheti kedvenc borait
  • értesülhet a legfrissebb akciókról
  • követheti a borvilág híreit
  • közvetlenül rendelhet kedvenc borászától