Az eper, eperbor bemutatása
Azt, hogy a magyar bor híres már mindenki tudja, de hogy a gyümölcsboraink is azok, ezt talán már kevesebben. Ismerjük meg a gyümölcsborok fogalmát és változatait.
Gyümölcsbornak nevezzük a különböző gyümölcsök, virágok, termések levének erjesztéssel készült mérsékelt fokú alkoholos italokat. A bor elnevezés kizárólag a szőlőből készült italra vonatozik, bár ez csak Magyarországon van így, külföldön a gyümölcsbort is bornak hívják. Nálunk a más gyümölcsből, vagy virágból és termésből készült italt kizárólag gyümölcsbornak hívhatják.
A gyümölcsbor fogyasztása kis mértékben ugyanolyan jótékony és gyógyító hatással bír, mint a bor. A gyümölcsbor készítése igen nagy szakértelmet kíván, és sok odafigyelést.
Erdei szamócából és a kerti szamócából is készíthetünk gyümölcsbort. A legalkalmasabbak erre a célra a sötétpiros színű fajták. A szamóca nagy pektin tartalma miatt nehezen sajtolható. Előerjesztéssel kb. 80% lényeredékkel számolhatunk, melynek cukortartalma kb. 2 térf.% alkoholt ad. Savtartalma kb. 10 ezrelék.
Vigyázni kell, hogy még az elkészült bort se hagyjuk levegővel érintkezni, mert feketetörést kap. Ez annyira elszínezheti a bort, hogy tinta feketévé válik. Feltétlen vigyázni kell arra is, hogy sem a feldolgozás közben, sem a kész bor vassal ne érintkezzen.
A kitűnő illatú, ízű, és zamatú bor két-három évig jól tárolható. Ajánlott a gyermekek elől is biztonságba helyezni, mert színe, illata a málnaszörpre hasonlít, és könnyen megtévesztő lehet.
Forrás:
Wikibooks
NőiNetCafe
Eperből készített néhány bor:
EPERVÉR - száraz eperbor, EPERMÉZ - édes eperbor, Mokos Eper és Őszibarack Bor
Borvidékek, ahol termesztik:
Etyek-Budai borvidék, Villányi borvidék
Pincészetek, ahonnan Eperből készült bor rendelhető:
Mokos Családi Pincészet, Epermester Pincészet